sobota, 30 października 2010

Przywileje z tytułu urodzenia się dziecka.

Jak już opisuję na stronie, dziecko to inwestycja. Można się domyślać ile kosztuje w dzisiejszych czasach, posiadanie potomstwa.

Jednak oprócz wydatków są też, małe bo małe, przywileje dla rodziców noworodka.

1. Jeśli chodzi o matkę dziecka, to jeszcze będąc w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem z pracy, jak również będąc na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 100% wynagrodzenia.
2. Ojciec może z tytułu urodzenia się dziecka, wziąć urlop okolicznościowy, dwa dni, za które przysługuje również 100% wynagrodzenia. Co prawda nigdzie nie jest napisane, że tylko ojciec może brać taki urlop, ale w związku z tym, iż kobieta po urodzeniu dziecka przechodzi na urlop macierzyński, nie ma możliwości skorzystania z tego urlopu.

3. W ciągu roku kalendarzowego, przysługują dwa dni wolne na opiekę na dziecko do lat 14. Za te dni, również przysługuje wynagrodzenie w 100%. Te dni przypadają na obojga rodziców niezależnie od liczby posiadania dzieci.
4. Tydzień tacierzyńskiego, z którego można skorzystać w pierwszym roku życia dziecka.
5. Becikowe w wysokości 1000zł, pod warunkiem, ze złoży się wniosek o nie oraz posiada się pesel dziecka. U mnie w mieście, czeka się na niego trzy tygodnie od momentu zgłoszenia dziecka do urzędu stanu cywilnego.
6. Ja, jak i żona, jesteśmy objęci ubezpieczeniem grupowym w pracy, w związku z czym otrzymamy również po 1000zł. Ja jestem ubezpieczony w Avivie, i już zgłosiłem do pana pikusia, odpowiednie dokumenty, żona ubezpieczona jest w PZU.


Gdyby nie wydatki na dziecko, które są bardzo duże, to te 3000 zł, wystarczyłoby na trochę. A tak, trzeba tworzyć dodatkowy fundusz, który będzie choć trochę pokrywał te wydatki.

1 komentarz:

  1. to nie są przywileje. większość z tych punktów odnosi się do tego, co sam wcześniej wypracowałeś. pieniądze z ubezpieczenia dostajecie bo opłacaliście składki. dni wole dostaniesz o ile twój pracodawca się zgodzi. teoretycznie musi, a w praktyce różnie bywa.
    a macierzyński wypłacają jako średnią z ostatnich 12 miesięcy. więc jeśli ostatnio kobieta miała jakąś podwyżkę to nie zostanie ona uwzględniona przy obliczaniu zasiłku.

    OdpowiedzUsuń